Cartea din fata Domniilor Voastre este o marturie. Una individuala, dar si una colectiva, din care vocile razbat deseori ca una, lasand mult spatiu de respiratie fiecaruia, asa incat sa fie si martor, implicat sau contemplativ, si marturisitor. O marturie despre om si despre istorie, despre om si umanitate in comunism si in pseudodemocratie. Despre ceea ce este omul sau despre ce ar putea deveni. Bine si rau. Adevar si minciuna. Dreptate si nedreptate. Umanitate si crima impotriva umanitatii. Despre a fi singur si a fi noi. Este o carte despre omul care s-a aflat singur impotriva Lor, despre istoria care nu l-a invins si despre actorii ei multi, care isi intemeiaza viata pe contracte caduce. Este o carte libera de constrangeri, autorii dovedind curaj prin simpla prezenta sub numitorul comun: Paul Goma. In orice epoca si regim, este nevoie de o atitudine normala pentru a lua in raspar obedienta, conformismul, corectitudinea politica. De aceea, asezam in fata cititorilor o carte deschisa.